مفهوم و آموزش ساخت تصاویر HDR در فتوشاپ

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش فتوشاپ ، مقاله های آموزشی
/
 953
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 رای, میانگین: 4٫50 out of 5)
Loading...

اگر اهل عکاسی باشید و حتی به صورت حرفه ای هم عکاسی نکرده باشید حتما تا ۹۹% با کلمه HDR مواجه شدید که در چند سال گذشته به خاطر استفاده از این قابلیت در گوشی های موبایل بیشتر با این مورد در عکاسی برخورد کردیم که ما در این مقاله به بررسی تصاویر HDR و همچنین ساخت و تبدیل تصاویر به HDR اشاره خواهیم کرد ، با ما همراه باشید .

کلمه HDR مخفف عبارت High Dynamic Range است که اگر به صورت کلمه به کلمه بخواهیم ترجمه کنیم به معنی محدوده دینامیکی بالا می باشد که در مواقع عکاسی اگر این حالت فعال باشد تصاویر خاصی می گرد که البته در تمامی شرایط هم عملکرد خوبی ندارد و در بعضی موارد شاهد تصاویر عالی هستیم و در بعضی موارد آن چنان که باید جالب باشد نیست .

مفهوم و آموزش ساخت تصاویر HDR در فتوشاپ :

وقتی قابلیت HDR در دوربین عکاسی شما فعال است  موجب افزایش محدوده‌ی دینامیکی تصاویر می‌شود، منظور از محدوده‌ی دینامیکی تصاویر نسبت روشنی تصویر به تاریکی آن است .

برای اینکه تصاویر HDR داشته باشیم نیاز هست که از یک تصویر سه تصویر داشته باشیم که این تصاویر در شرایط نوری مختلفی گرفته می شود و جزئیات بخش‌های تاریک و روشن در این ۳ تصویر، متفاوت است.

سپس با استفاده از نرم افزار ویرایش تصویر سه عکس را با هم دیگر ترکیب می کنید و در هر تصویر بخش هایی که از شرایط نوری مناسبی برخوردار است را انتخاب می کنید و در کنار هم قرار میی هید و تصویر HDR می سازید که تمامی این موارد توسط دوربین موبایل یا دوربین حرفه ای شما صورت می گیرد و به صورت تمام اتوماتیک تصاویر با هم ترکیب می شود و در نهایت شما شاهد تصویر خروجی با قابلیت HDR خواهید بود که اگر دستی و به صورت حرفه ای این کار صورت بگیرد خیلی کیفیت بهترین نسبت به حالت اتوماتیک دوربین خواهد داشت .

چه زمانی باید از HDR در عکاسی استفاده کنیم ؟

اگر شرایط عکاسی شما مناسب باشد معمولا تصاویر HDR باعث خلق تصوایر زیبا و خاص می شوند که در این نوع تصاویر معمولا رنگ ها به صورت اشباع شده به نظر می رسد .

  • عکاسی در طبیعت : معمولا در عکاسی مناظر طبیعی بهتر است که از این حالت استفاده کنیم، چون معمولا تضاد نور در این نوع نصاویر بالا هست و در آسمان نور زیاد و در سطح زمین نور نسبتا کم است که با ترکیب تصاویر باعث به وجود آمدن عکس زیبا می شود .
  • عکاسی در نور مستقیم خورشید : وقتی شما در زیر نور مستقیم خورشید عکاسی می کنید باعث به وجود آمدن سایه های نامنظم می شود و کاملا طبیعی است که بخشی از تصویر شما در سابه باشد و بخشی هم مملو از نور خورشید باشد و به خصوص زمانی که شما می خواهید زیر این نور از چهره عکاسی کنید این اتفاق به وفور می افتد که بتترین گزینه استفاده از حالت HDR است تا تصاویر زیبا بگیرید .
  • عکاسی در نور نسبتا کم : اگر احساس می کنید محیط عکاسی شما کم نور است پس حتما از حالت HDR استفاده کنید تا نقاطی که نور کافی دارند توسط دوربین شناسایی شود و با ترکیب تصاویر به یک عکس ایده آل و مناسب برسید .
مطلب پیشنهادی به شما  هر آنچه باید در مورد طراحی فلت یا تخت بدانید

ساخت تصاویر HDR در فتوشاپ :

در ادامه می خواهیم با شما یک عکس HDR بسازیم که با استفاده از قابلیت های نرم افزار فتوشاپ این کار را انجام خواهیم داد و توصیه می کنیم اگر روی عکس هایی که میگیرید حساس هستید حتما چند مورد عکس بگیرید و این قابلیت را خودتان به تصاویر خود اضافه کنید تا هم خودتان در این کار حرفه ای شوید و هم تفاوت کار اتوماتیک با دستی را ببینید .

  • مرحله اول : عکس مورد نظر را وارد فتوشاپ می کنید و از لایه عکس یک لایه دیگر با استفاده از کلید های CTRL + J ایجاد می کنید و اسم لایه اول را layer1 و اسم لایه دوم را layer2 تغییر می دهیم .

مفهوم و آموزش ساخت تصاویر HDR در فتوشاپ

  • مرحله دوم : blend mode لایه layer2 را روی overlay تنظیم می کنیم .

  • مرحله سوم : همان لایه layer2 رو با استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl+shift+U سیاه و سفید می کنیم .
  • مرحله چهارم : حالا همین لایه را با استفاده از مسیر Image > Adjustments > Invert به اصطلاح معکوس می کنیم .
  • مرحله پنجم : در این مرحله باید عکس را کمی بلور کنیم که با استفاده از مسیر Filter > Blur > Gaussian این کار را انجام میدهیم و مقدار بلور را روی ۴۰ قرار می دهیم .

  • مرحله ششم : در مرحله آخر یک لایه از لایه layer1 ایجاد می کنیم و بالای لایه layer2 قرار می دهیم و blend mode آن را روی linear light قرار داده و مقدار opacity آن را به ۵۰% تغییر می دهیم .

کار ما تمام شد و الان یک عکس با قابلیت HDR داریم که در تصویر پائین تفاوت هر دو تصویر را می توانید مشاهده می کنید .

آموزش ساخت تصاویر HDR در فتوشاپ

آیا مطلبی که مشاهده کردید مفید بود؟

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.

2 + = 9