تصاویر پیکسلی یا رستر در فتوشاپ

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش کامل فتوشاپ ، دوره های آموزشی رایگان
/
 367
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 رای, میانگین: 5٫00 out of 5)
Loading...

حتما در جاهای مختلف دو عبارت پیکسلی و وکتوری را شنیده اید، امروز و در این مطلب میخواهیم در این مورد با هم صحبت کنیم و تفاوت بین این دو مورد را تا حدودی با هم مقایسه کنیم و بهتره بدونید که نرم افزار فتوشاپ هم جز نرم افزار پیکسلی است که می توان از این نرم افزار برای ساخت پیکسلی استفاده کرد.

به طور کلی ما دو نوع فرمت فایل های گرافیکی داریم که یک نمونه آن وکتوری یا برداری و مورد دوم رستر یا پیکسلی می باشد. تصاویر  کتوری از هزاران خط و منحنی برای تشکیل یه عکس ساخته می شود و تصاویر رستر از هزاران پیکسل تشکیل می شود که پیکسل کوچک ترین واحد تشکیل دهنده فایل های تصویری می باشد.

تصاویر وکتوری یا برداری :

تصاویر وکتور که از خطوط و منحنی های کوچک تشکیل شده اند، براساس تئوری های ریاضی ساخته شده اند. گرافیک های برداری توسط نرم افزارهای کامپیوتری که برای ایجاد این نوع قالب تصاویر پیچیده طراحی شده اند، ساخته می شوند؛ و هر خط شامل موقعیت ها و مکان های مشخص شده نود و طول خطوط و منحنی های تعریف شده است. هر یک از خطوط و منحنی ها در تصویر می توانند به یک مقدار رنگ اختصاص داده شده باشند. به دلیل این رویکرد تعریف شده و فرمولی، اندازه هر تصویر می تواند به طور مکرر و بدون محدودیت، بدون از دست دادن کیفیت، تعیین و تنظیم شود.

می توانید با نگاه کردن به لبه های یک تصویر وکتور آن را تشخیص دهید. یک تصویر وکتور، بدون درنظر گرفتن اندازه آن و میزان بزرگ نمایی کردن آن، همیشه صاف و یکنواخت است. متن، یکی از متداول ترین انواع تصاویر وکتور است. برای مثال، مهم نیست که تا چه اندازه سایز فونت را افزایش داده باشید، ظاهر آن هیچ گاه تغییر نمی کند.

یکی دیگر از فواید استفاده از تصاویر وکتور، کارایی سایز فایل می باشد. به دلیل اینکه فایل های وکتور تنها از طریق توصیف های ریاضی و نه پیکسل ها، تعریف می شوند، این گونه تصاویر نسبت به تصاویر رستر یا پیکسلی اغلب کوچک تر هستند. بنابراین، انتقال تصاویر وکتور از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر یا به اینترنت اغلب آسان است.

یکی از مشکلات رایج استفاده از تصاویر وکتور، تطبیق پذیری است. تصاویر وکتور اغلب به صورت فایل های خالص، از برنامه ای که درآن ساخته شده اند، مانند Adobe IIIustrator، ذخیره می شوند.

 

نمونه تصویر وکتوری یا برداری

همانطور که ملاحظه می کنید این لوگوی سایت میهن تات است که ۳۰۰ بردار زوم شده و شما آن را به صورت واضح و بدون حالت پیکسلی مشاهده می کنید.

تصاویر وکتوری معمولا فرمت های مختلفی دارند که هر نرم افزار متناسب با ساختاری که دارد امکان ساخت و ویرایش را به ما می دهد که چند نمونه از این نرم افزار ها با فرمت پشتیبانی آن ها را در زیر لیست کردیم.

مطلب پیشنهادی به شما  آموزش کسب درآمد با نرم افزار فتوشاپ

نوع فایل های اصلی: .drw (فایل وکتور)، .pif (فرمت تصویر GDF وکتور)، .pct (فرمت گرافیکی بیت مپ مکینتاش)ps (Adobe PostScript) ، .eps (Encapsulated PostScript)، .svf (فرمت ساده وکتور).

  • Adobe IIIustrator: .ai, .ait, .art
  • Corel Draw: .cdr, .cdrw, .cdt
  • Corel: pat (Paint Shop Pro Pattern Image)
  • Digital Line Graph: .dlg, .do
  • OpenOffice: .odg

تصاویر پیکسلی یا رستر :

به تصاویر رستر تصاویر بیت مپ نیز گفته می شود. زیرا از میلیون ها مربع کوچک به نام پیکسل ساخته شده اند. تشخیص یک تصویر رستر از طریق نگاه کردن از فاصله نزدیک به آن مشخص می شود. اگر به اندازه کافی زوم کنید، خطوط مربع هر پیکسل را خواهید دید که خصوصا در اطراف لبه ها که کانتراست رنگی زیادی دارد.

اندازه فایل های تصاویر گرافیکی رستر معمولا بزرگتر از تصاویر وکتور هستند. تنظیمات بالاتر DPI یا نقطه در اینچ و PPI یا پیکسل در اینچ، مخصوص فایل های بزرگتر است؛ زیرا نرم افزار باید بتواند هر پیکسل را اجرا کند. اگر فضای ذخیره سازی یا سرور محدود باشد یا بخواهیم فایل ها را به صورت الکترونیکی منتقل کنیم، اندازه فایل مهم است.

نمونه تصویر پیکسلی

این تصویر هم مثل نمونه قبلی ۳۰۰ برابر زوم شده اما هملنطور که میبینید واحد های پیکسلی قابل مشاهده می شود.

در ضمن فرمت در نوع فایل های اصلی: .jpg (فرمت رستر JPEG)، .gif (فایل ترنسپرنت GIF)، .png (فایل ترنسپرنت گرافیک های قابل حمل در شبکه)، .tiff یا .tif (فرمت Tag Interleave) می باشد و نرم افزار فتوشاپ به صورت فایل های PSD و PSB ایجاد می شوند.

ما در مطالب قبلی سایت هم به تفاوت دو نرم افزار فتوشاپ و ایلوستریتور اشاره کردیم که می توانید از ” تفاوت نرم افزار فتوشاپ با ایلوستریتور چیست ؟ ” مطالعه کنید که می تواند برای شما مفید باشد.

نتیجه گیری :

درصورت انتخاب مناسب نوع تصویر، در زمان و انجام کار یک پروژه بسیار صرفه جویی می شود و نحوه استفاده از گرافیک ها را بسنجید و براساس آن تصاویر خود را ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید که تصاویر وکتور برای لوگو و تصاویر گرافیکی مناسب تر هستند. تصاویر رستر در عکاسی دیجیتال استاندارد هستند و معمولا برای چاپ دیجیتالی تمام گرافیک ها به کار می روند. یک کتابخانه از تصاویر وکتور برای فایل های خود ایجاد کنید و نسخه هایی از آن برای کارهای برپایه رستر ذخیره کنید تا در زمان اجرای پروژه صرفه جویی شود.

آیا مطلبی که مشاهده کردید مفید بود؟

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.

6 + 3 =