آموزش کامل کار با پنل لایه ها Layers در فتوشاپ

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش فتوشاپ ، مقاله های آموزشی
/
 1,104
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 رای, میانگین: 4٫80 out of 5)
Loading...
آموزش کامل کار با پنل لایه ها Layers در فتوشاپ

بدون حاشیه و فوت وقت میریم سراغ اصل مطلب چون این بخش از آموزش بسیار کاربردی و از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر شما کار با پنل لایه ها را خوب بلد نباشید مطمئنا با مشکل روبرو خواهید بود و کلافه خواهید شد.

شما در نرم افزار فتوشاپ اولین موردی که باید حرفه ای باشید همین پنل لایه هاست که ما در این آموزش پر اهمیت به شما یاد خواهیم داد.

لایه ها در فتوشاپ اهمیت زیادی دارند و همیشه با لایه ها کار خواهید کرد و هر تغییری که نیاز باشد به کار خود بدهید از طریق همین لایه ها صورت می گیرید و هر لایه مجزا از لایه دیگر است.

آموزش کامل کار با پنل لایه ها Layers در فتوشاپ

اگر اولین باری هست که نرم افزار فتوشاپ را باز می کنید طبیعتا باید پنل لایه ها برای شما نمایش داده شود ولی اگر به هر دلیلی این پنل برای نمیشه نمایش داده نمی شود تنها کافیست کلید F7 را بزنید تا برای شما به نمایش در بیاید و یا از مسیر window > Layers اقدام که فعال کردن آن بکنید.

//mihantut.com/wp-content/uploads/2018/06/layers-photoshop1.jpg

بعد از اینکه پنل  لایه ها را به فتوشاپ خود اضافه کردید با پنجره ای مشابه تصویر، روبرو خواهید بود که دارای امکانات و قابلیت هایی است، که ما در فایلی که ساخته بودیم یک ستاره هم ایجاد کردم تا توضیحات کاملتری در این باره ارائه دهیم.

//mihantut.com/wp-content/uploads/2018/06/layers-photoshop2.jpg

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید اجزای مختلف پنل لایه ها را مشخص کردیم و هر کدام از این موارد دارای قابلیت های خاصی هستند که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

 • فیلتر لایه ها : اگر نوار مربوط به فیلتر لایه ها را باز کنید گزینه های مختلفی وجود دارد و اگر هر کدام از این گزینه ها را انتخاب کنید مقابل گزینه انتخاب شده آیکون های مختلفی نمایش داده می شود که کاربرد آن ها فیلتر کردن برای نمایش تفکیک شده لایه ها هستند، به عنوان مثال اگر فایل شما دارای هزاران لایه باشد و شما دنبال یک نوع لایه خاص باشید بهترین گزینه استفاده از این ابزار هست تا با فیلتر کردن موارد مختلف بتوانید سریعتر به لایه مد نظر خود دست پیدا بکنید.
 • تنظیم شفافیت : با استفاده از این ابزار شما می توانید میزان شفافیت لایه خود را تغییر دهید، به عنوان مثال اگر میخواهید یک لایه را کمی کم رنگ استفاده کنید باید از گزینه Opacity استفاده کنید.
 • حالت های ترکیبی لایه ها : با این قابلیت شما می توانید حالت های مختلف لایه ها مشاهده کنید و هر کدام که بیشتر به کار شما می آید را استفاده کنید.
 • تنظیم میزان رنگ داخل لایه : این قابلیت تشابه زیادی با قابلیت Opacity دارد اما تفاوتی بین این دو ابزار وجود دارد، شما با استفاده از Opacity میزبان شفافیت کل لایه را تغییر می دهید ولی با Fill فقط میزان شفافیت داخلی لایه را تغییر می دهید، به عنوان مثال اگر شما لایه ای داشته باشید که ۱۰ پیکسل حاشیه داشته باشد و شما فقط بخواهید ناحیه داخلی را شفاف کنید و هیچ تغییری در حاشیه به وجود نیاید باید از Fill استفاده کنید.
 • مخفی کردن لایه : با استفاده از آیکون چشم می توانید هر کدام از لایه ها را که خواستید نمایش داده نشود مخفی کنید.
 • نشان قفل بودن لایه : اگر لایه خاصی مد نظر شماست که میخواهید موقعیت آن در کاری که انجام می دهید تغییر نکند و به اشتباه کلیک نشود با استفاده از قفل کردن لایه باعث می شوید که موقع انتخاب چند لایه روی هم این لایه قفل شده انتخاب نشود.
 • پنل تنظیمات : همه پنل های فتوشاپ دارای تنظیماتی هستند که با استفاده از این بخش می توانید تغییراتی را اعمال کنید.
 • حذف لایه : برای حذف لایه کاربرد دارد.
 • ایجاد لایه پیکسلی : اگر میخواهید با استفاده از ابزار براش شکلی را ایجاد کنید ابتدا باید یک لایه پیکسلی ایجاد کنید که با استفاده از این گزینه می توانید لایه پیکسلی بسازید.
 • ایجاد گروپ یا گروه : برای ساخت گروه لایه ها استفاده می شود، به عنوان مثال اگر حجم کار شماست زیاد باشد مجبور هستید برخی از لایه ها را که ارتباطی با هم دیگر دارند را داخل گروهی قرار دهید تا پنل لایه های شما منظم باشد که از این ابزار باید استفاده کنید.
 • تنظیم حالت رنگی لایه : برای تغییر دادن حالت های رنگی لایه کاربرد دارد،
 • اضافه کردن ماسک : برای ایجاد کردم ماسک روی لایه ها کاربرد دارد.
 • افکت لایه ها : اگر میخواهید به لایه خود کمی سایه اضافه کنید این ابزار به درد شما خواهد خورد که قابلیت های زیاد دیگری هم دارد.
 • لینک کردن لایه ها : ابزار لینک کردن لایه ها جز کاربردی ترین ابزار ها به شمار می آید و شما قادر خواهید بود چند لایه را لینک کنید و هر وقت که یکی از این لایه ها را تغییر موقعیت می دهید همگی لایه های لینک شده تغییر خواهد کرد.
مطلب پیشنهادی به شما  آموزش استفاده از ابزار Color Lookup در فتوشاپ

برای انجام دادن خیلی از این کارها میانبرهایی هم وجود دارد که در مطالب بعدی سایت به شما آموزش خواهیم داد.

آیا مطلبی که مشاهده کردید مفید بود؟

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.

+ 60 = 61