آموزش چینش صحیح فونت فارسی و عربی در فتوشاپ

 تاریخ انتشار :
/
  آموزش فتوشاپ ، مقاله های آموزشی
/
 826
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 رای, میانگین: 4٫67 out of 5)
Loading...

چگونه می توانم کاری کنم که یک متن فارسی یا عربی به طرز صحیح در فتوشاپ نمایش داده شود؟ در مقاله زیر برای شما دوستان و کاربران همیشگی به صورت سوال گونه موضوع درست کردن فونت فارسی و عربی را در فتوشاپ بیان نموده ایم و همچنین راه حل هایی برای چینش صحیح کلمات عربی یا فارسی در فتوشاپ ارائه کرده ایم با ما همراه شوید.

من یک تعداد فونت فارسی دانلود کرده ام و کاراکترهای تکی را خوب نشان می دهند اما کاراکترهای چندگانه را اصلا به هم متصل نمی کنند. کسی می داند چگونه می توان آن ها را تنظیم کرد که بتوانند کل کلمات را به طرز صحیح نمایش دهند؟ اگر کسی می داند که چگونه می توان این کار را در متن عربی و نه فارسی انجام داد کمک بزرگی برای من خواهد بود.
برای مثال: ک ا باید به صورت کا نمایش داده شود؟

پاسخ ۱

برای فعال کردن فونت فارسی یا عربی در نرم افزار فتوشاپ CC به بخش preferences نرم افزار رفته با زدن ترکیب کلیدهای (Ctrl + K)، روی قسمت Type بزنید سپس موتور متن را روی گزینه MIDDLE EASTERN FEATURES قرار دهید.
حال نرم افزار فتوشاپ را مجددا باز کنید.از منوی نرم افزار گزینه های تایپ سپس گزینه Type و language options را انتخاب کنید سپس گزینه MIDDLE EASTERN FEATURES را انتخاب کنید.
دومی جهت چینی right-to-left را در پانل پاراگراف فعال می کند.

پاسخ ۲

سال ها پیش یک پلاگین وجود داشت به نام Parian که گفته می شد می تواند متن فارسی را به طرز صحیح نمایش دهد. می توانم بگویم که این پلاگین مدت مدیدی است که به روز رسانی نشده است و احتمال کمی هست که در نسخه های بعد از فتوشاپ ۷ کار کند. من از نسخه کنونی این پلاگین خبر ندارم.

اگر خوش بین باشیم باید فونت های OpenType وجود داشته باشند که قادر هستند کلمات را به شکل صحیح در فتوشاپ CC6 یا نسخه های بعدی آن نمایش دهند که دارای پشتیبانی گسترده از امکانات OpenType هستند. راهکار من در این شرایط بخصوص این است که از نرم افزار InDesign استفاده کنید،

این نرم افزار دارای پشتیبانی گسترده از الفباهای حساس به موقعیت در متن هستند که نوع شناسی الفبا را انجام می دهد و بعد می توان کلمه یا متن را کپی کرده و بعد داخل فتوشاپ چسباند. نرم افزار Illustrator هم ممکن است از این امکان پشتیبانی کند اما InDesign پادشاه تعیین نوع الفبای متون است. در هر صورت شما مجبور هستید کارتان را با یک فونت OpenType که دارای قابلیت داخلی برای صحیح چینی کلمات است شروع کنید.

شما می توانید به صفحه Adobe wishform page مراجعه کرده و این فونت ها را به عنوان یک قابلیت درخواست کنید. تشکیل لابی و ارسال تقاضای جمعی می تواند به اضافه کردن این قابلیت ها کمک کند.

راه حل قطعی شکل فونت فارسی و عربی در فتوشاپ

پاسخ ۳

به این لینک یک نگاهی بیندازید: //w7.mul.ir/yo%7cut%7cub%7ce.%7cco%7cm/watch?v=ZmpZiXReb_k. برای من که موثر بود.

فتوشاپ از جهت چینی right to left متون در نسخه های قبلی با گزینه “Middle Eastern” یا “ME” پشتیبانی می کرد. این قابلیت دیگر به عنوان یک قابلیت ذاتی در نسخه CS5 فتوشاپ وجود ندارد. گزینه پیش روی شما خریداری نرم افزارهای الحاقی یا استفاده از ترفند هایی برای قالب بندی صحیح متن با استفاده از یک جعبه الگوی متنی است که به همین منظور طراحی شده اند.

در این راهنمای آموزشی از الگوهای ذیل استفاده می کنیم: بروید به سایت ArabicFarsiPSD و الگوی مورد نظر را دانلود کنید. آن یک فایل زیپ شده است پس آن را از زیپ درآورید و دوبار رویش کلیک کنید تا در نرم افزار فتوشاپ باز شود.

مطلب پیشنهادی به شما  تصاویر پیکسلی یا رستر در فتوشاپ

شیوه های اوکی کردن فونت فارسی و عربی در فتوشاپ

فتوشاپ از شما سوالی می کند که در جواب می توانید گزینه خیر یا به روز رسانی را انتخاب کنید. گزینه خیر را انتخاب کنید زیرا به دنبال به روز رسانی نیستید. اکنون می توانید در این قالب الگویی از راست به چپ بنویسید. لایه اصلی متن را نگهداشته و لایه قالب الگویی را تکثیر کنید. ( روی لایه راست کلیک کرده و گزینه douplicate layer را انتخاب کنید) و آن را همانگونه که می خواهید اصلاح کنید.

این قالب الگویی را ذخیره کرده و از این به بعد هر متن جدیدی که نیاز داشتید می توانید این فایل را باز کرده و لایه اصلی متن را تکثیر کنید و روی لایه کپی کار خود را انجام دهید.

از آن گذشته شما باید یکی از فونت های عربی موجود به عنوان فونت استاندارد را در فتوشاپ انتخاب کنید تا بتوانید به فارسی بنویسید. اگر از فونت های عربی استاندارد خود فتوشاپ خوشتان نیامد در گوگل جستجو کرده و فونت فارسی دلخواهتان را نصب کنید. من شخصا دوست دارم به سایت behnevis.com مراجعه کنم و متن خود را به لاتین بنویسم و این سایت در مقابل متن لاتین شما را به فارسی تحویل خواهد داد. متن را از این سایت کپی کرده و در داخل قالب الگویی راست به چپ در فتوشاپ بچسبانید. خوش بگذرد!!

سلام آرش جان به سایت graphicdesign خوش آمدی. آیا امکان دارد بتوانی اطلاعاتی را که در قالب یک فایل ویدیویی دادی به پاسخ خود اضافه کنی؟ ویدیوها ممکن است پاک شوند بنابراین ما پاسخ ها را در شکل خوشان معتبر نگه می داریم. پاسخ هایی که تنها دربردارنده یک لینک هستند عموما مورد استقبال قرار نمی گیرند.

عالیه! من نظرات را در مورد پاسخ شما ویرایش کردم (البته خودت هم می توانی این کار را بکنی فقط کافی است روی گزینه ویرایش کلیک کنی).

راه های درست کردن فونت فارسی و عربی در فتوشاپ

پاسخ ۴

  1. از بخش Edit → Preferences → Type گزینه Middle Eastern and South Asian را فعال کنید.
  2. فتوشاپ را بسته و مجددا باز کنید.
  3. از فونت های صحیح عربی یا فارسی استفاده کنید. برخی از این فونت ها به درستی کار نمی کنند. یکی از بهترین فونت های فارسی فونت Shabnam است.

ما بر این باور هستیم که شما دوستان و همراهان همیشگی ما می توانید با نظرات و اتقادات سازنده خود له تیم تولید محتوایی ما کمک نمایید تا برای خود شما این کارایی را داشته باشیم و بتوانیم هر چه بهتر و با کیفیت تر محتواهایی هر چه فاخرتر و کامل تر تولید کنیم.

به همین منظور اگر در مورد موضوعات مندرج در مقاله بالا موضوعی ذهن شما را به خود مشغول نموده و نقد دارین که می تواند به بهتر شدن مقاله کمک نماید در قسمت پیشنهادات قرار دهید.
در ضمن اگر در ارتباط با موضوع مقاله دانش جدیدی دارید و می توانید به تکمیل نمودن محتوای تولید شده کمک کنید ما و دیگر مخاطبین محترم را از ان آگاه گردانید.

آیا مطلبی که مشاهده کردید مفید بود؟

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.

7 + 3 =